Промени в дружественото право – Форма. Условие за действителност при прехвърляне на предприятие.
Нови изискване за форма:
-
Договорът за прехвърляне на търговското предприятие следва да бъде в писмена форма с нотариална заверка на подписите и съдържанието, извършени едновременно;
-
Договорът за прехвърляне на дружествен дял на трето лице (което не е съдружник) се сключва в писмена форма с нотариална заверка на подписите и съдържанието, извършени едновременно.
-
Изискването за форма за валидност – писмена, с нотариална заверка на подписите и съдържанието, извършени едновременно, се отнася за решения на общото събрание на дружеството по следните въпроси:
-
приемане и изключване на съдружници, даване на съгласие за прехвърляне на дружествен дял на нов член;
-
намаляване и увеличаване на капитала;
-
избор на управител;
-
придобиване и отчуждаване на недвижими имоти и вещни права върху тях.
Протоколите за вземане на решения на общото събрание в дружество по изброените въпроси задължително са в писмена форма, с нотариална заверка на подписите и съдържанието, извършени едновременно. Решения по посочените въпроси са валидни в обикновена писмена форма само ако в дружествения договор изрично е предвидена обикновена писмена форма за тяхната валидност.
Условие за действителност при прехвърлане на предприятие с наети работници и служители: прехвърлителят следва да e изплатил дължимите задължения към работниците и служителите, вкл. към тези, с които e прекратил трудовите правоотношения до три години преди прехвърлянето на предприятието. Страните по договора за прехвърляне на предприятие могат да се уговорят, че купувачът ще изплати задълженията към работниците и служителите.